Biopotraviny: módní trend, nebo zdravější stravování?
Výrobci potravin se často musí rozhodovat mezi cenou a kvalitou. Přitom platí jednoduché pravidlo – čím více budou lidé biopotraviny kupovat, tím dostupnější budou. Zjistěte, proč se vyplatí kupovat potraviny v biokvalitě, jaké musí splňovat podmínky a jak poznat ty nejkvalitnější.
Co jsou biopotraviny?
Jedná se o potraviny vyrobené z produkce splňující zásady ekologického zemědělství. Výrobci biopotravin prochází přísnou kontrolou a certifikačním procesem, musí splnit podmínky české i evropské legislativy nejen o jakosti surovin, ale i výrobních procesech. Abyste si byli jistí, že opravdu kupujete potraviny v biokvalitě, hledejte na obalech dvě speciální loga – tzv. bio zebru s nápisem Produkt ekologického zemědělství (české logo) nebo bio list (evropské značení).
Aby mohly být potraviny označené jako bio, musí alespoň 95 % jeho složek pocházet z ekologicky pěstovaných rostlin či chovaných zvířat.
Biopotraviny vs. bioprodukty
Mohlo by se zdát, že půjde o jedno a to samé, ale rozdíl tu přece jen je. Biopotraviny se vyrábí z bioproduktů. Bioprodukt tedy představuje surovinu ekologického zemědělství, biopotravina zpracovaný výrobek.
Ekologické zemědělství
Hlavním cílem ekologického zemědělství je snížit dopady zemědělské produkce na životní prostředí. Mezi hlavní zásady patří volný chov a humánní zacházení se zvířaty a pěstování plodin bez použití chemických látek, jako jsou pesticidy, herbicidy a umělá hnojiva.
Přečtěte si, jak se společnost Semix staví ke zpracování potravin a biokvalitě.
12 důvodů, proč jíst biopotraviny
- Jsou nutričně bohatší. Biopotraviny obsahují více vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších živin, jako jsou například omega 3 mastné kyseliny.
- Navíc také lépe chutnají, protože plodiny měly možnost přirozeně dozrát a zvířata se chovají v podmínkách blízkých jejich přirozenému prostředí.
- Nejsou geneticky modifikované.
- Zpracovávají se bez použití umělých barviv, sladidel, aromat, dochucovadel a konzervantů.
- Při produkci se nepoužívají žádné chemické látky, biopotraviny jsou tak nepochybně zdravější.
- Pěstováním plodin podle zásad ekologického zemědělství je zachována biodiverzita prostředí.
- Potraviny mají nižší obsah dusičnanů.
- Živočišné produkty neobsahují stopové látky antibiotik, hormonů ani jiných léčiv. Zvířatům v ekologickém chovu se podávají léčivé látky pouze v nutných případech a poté se musí dodržet doba, dokud se látky z organismu nevyplaví.
- Bio mléko má větší množství prospěšných tuků a vajíčka omega 3 mastných kyselin.
- Produkce biopotravin snižuje negativní dopady intenzivního zemědělství.
- Ekozemědělci jsou více kontrolováni, což zaručuje vyšší standard jejich produktů.
- U biopotravin nehrozí nebezpečný obsah těžkých kovů.
Které potraviny se vyplatí koupit v biokvalitě
Obecně platí 3 základní pravidla:
- dávat přednost potravinám v biokvalitě,
- sáhnout raději po lokálních produktech místo po dovážených,
- jíst čerstvé potraviny místo polotovarů.
Ne vše seženete v biokvalitě a není to ani zcela nutné. Přesto existují potraviny, u kterých si jakost pohlídejte, jsou totiž procesem výroby a distribuce více zatížené.
Celozrnné potraviny
Využívání pesticidů v zemědělství patří mezi běžnou praxi. Insekticidy, fungicidy a herbicidy i syntetická hnojiva mohou ulpívat na povrchu zrna, proto celozrnné výrobky volte vždy v biokvalitě. A netýká se to pouze pečiva. Naše bio vločky a lupínky využijete například na přípravu vlastní cereálních směsí. Nedáme dopustit na bio ovesné, pohankové a špaldové lupínky, které jsou plné vlákniny.
Ovoce a zelenina
Ovoce a zelenina, zejména jablka, okurky, hrozny, brambory, jahody a papriky patří mezi nejvíce chemicky ošetřované plodiny. I po umytí chemikálie v určité míře zůstávají. Vsaďte proto na biokvalitu – nemusíte se pak bát použít citrónovou nebo pomerančovou kůru při pečení. Navíc biozelenina i bioovoce obsahují více vitamínů, bioaktivních látek a antioxidantů.
Živočišné výrobky
Kvalitu byste měli pohlídat zejména u masa, mléčných výrobků a vajíček. Potravinám z ekologického chovu se ty produkované prostřednictvím intenzivního zemedělství nemůžou rovnat nejen co do množství živin, ale také chutí. Navíc máte jistotu, že se se zvířaty dobře zachází.
Uvažujete o bezmasé stravě? Zjistěte více o vegetariánství a omezte konzumaci živočišných produktů.
Módní výstřelek, nebo přirozené stravování?
Biopotraviny nejsou nic nového, v podstatě představují tradiční zdroj jídla. Až nástup intenzivního zemědělství, který je spojený s používáním syntetických chemických látek, změnil pohled na produkci potravin a zaměřil se na kvantitu, nikoliv na kvalitu. Nejedná se tedy o alternativní způsob života ani nový trend, ale návrat k původnímu přirozenému způsobu stravování.
Největším mínusem biopotravin je patrně jejich cena, která je vyšší než u běžných výrobků. Produkce je náročnější a dražší, což se promítne i do výsledné ceny produktu. Pokud ale lidé začnou biopotraviny více nakupovat, stanou se dostupnějšími a levnějšími.