5 tipů na zdravé vánoční cukroví aneb mlsejte bez výčitek
Svátky má takřka každý spojené s pečením vánočního cukroví, ale kombinace velkého množství cukru, bílé mouky a tuku nesvědčí zdraví ani figuře. Naštěstí existuje řada vhodnějších alternativ a vy se tak nemusíte vzdávat oblíbených svátečních pochoutek. Nenechte si ujít jednu z oblíbených tradic a dopřejte si zdravé vánoční cukroví. Je skvělou volbou pro ty, kteří si chtějí pochutnat bez výčitek. Poradíme vám, jak na to.
Jak si užít vánoční cukroví a přitom dbát o své zdraví i figuru
Základním principem zdravého pečení je jednoduchá úprava receptů a nahrazení klasických ingrediencí zdravějšími variantami.
- Bílou mouku nahraďte celozrnnou, která obsahuje více vlákniny a minerálů. Do některých druhů vánočního cukroví se hodí i mandlová mouka. Zkuste za ni část mouky vyměnit, dodá oříškovou chuť a vláčnost.
- Místo bílého cukru použijte přírodní sladidla, jako je med, javorový sirup, datlový sirup nebo stévii.
- Nahraďte máslo kokosovým olejem nebo ghí – obojí se hodí na pečení a má lepší nutriční profil. Ořechová másla zase dodávají bohatou chuť a zdravé tuky, které podporují pocit sytosti.
- Přidejte do těsta ořechy a semínka pro zvýšení nutriční hodnoty a chuti nebo sušené ovoce, které dodá cukroví sladkost a vlákninu.
- Nebojte se přidat superpotraviny. Chia nebo lněná semínka můžete použít místo vajec nebo je přidat do těsta pro navýšení obsahu omega-3 mastných kyselin.
- Sáhněte po rostlinných alternativách surovin živočišného původu.
- Odpusťte si těžké máslové krémy a vyzkoušejte varianty na bázi ořechových másel nebo agaru.
Benefity zdravého pečení
Zdravé vánoční pečení má mnoho výhod. Nejenže se budete po dobrotách cítit lehčí a plní energie, ale také podpoříte své zdraví. Co vám zdravé suroviny mohou nabídnout? Více vlákniny díky celozrnné mouce a ovesným vločkám podpoří trávení a navodí delší pocit sytosti. Stabilní hladina cukru v krvi díky nižšímu glykemickému indexu zdravějších sladidel, jako je kokosový cukr nebo med, eliminuje náhlé výkyvy energie. Zdravé tuky obsažené v ořechovém másle nebo kokosovém oleji dodají nejen energii, ale také podpoří správnou funkci mozku a srdce.
Kdy začít péct cukroví
Nejlepší doba pro začátek pečení vánočního cukroví je přibližně 3–4 týdny před Štědrým dnem. Záleží na typu cukroví, některé druhy potřebují čas na odležení a rozvinutí chuti. Zpravidla se začíná s pečením perníčků, které potřebují nejdelší dobu na změknutí. Pak pokračujte suchým vánočním cukrovím, jako jsou zázvorky, linecké, vanilkové rohlíčky nebo medvědí pracny. Nakonec si nechte nepečené a krémové cukroví i sněhové pusinky nebo kokosky.
Vyzkoušejte recepty na zdravé vánoční cukroví
Perníčky
Ingredience: směs staročeského žitného perníku nebo směs na bezlepkový perník, 80 g tekutého medu, 50 g změklého másla, 2 vejce + 1 vejce na potření
Postup:
- Směs na perníčky vysypte do mísy, přidejte vejce, med a měkké máslo a vypracujte těsto, které nechte ideálně 24 hodin odpočinout v ledničce.
- Na pomoučené desce vyválejte placku silnou cca 4 mm, ze které vykrajte různé tvary perníčků.
- Pečte v předehřáté troubě při 175 °C cca 8 minut. Zohledněte zkušenosti s vlastní troubou.
- Ihned po upečení zlehka potřete rozšlehaným vejcem a po vychladnutí ozdobte polevou.
Včelí úly
Ingredience: 180 g ovesných vloček, 90 g datlí, 2 lžíce kakaa, 40 g kokosového oleje, 30 g arašídového másla, 2 lžíce rumu, 2 lžíce šťávy z citrónu, voda nebo mléko podle potřeby, piškoty na spodek úlu, 400 g vanilkového pudingu na náplň
Postup:
- Datle zalijte vařící vodou a nechte je několik minut ve vodě, aby změkly. Poté vodu slijte.
- V mixéru rozmixujte všechny ingredience na úly tak, aby vznikla celistvá lepivá hmota. Podle potřeby přilévejte vodu nebo mléko.
- Kousky těsta vmáčkněte do formiček na úly. Uprostřed nechte prostor, do kterého později dáte puding.
- Vytvarované úly vyklepněte z formičky a odložet bokem.
- Puding uvařte podle návodu a nechte vychladnout.
- Poté pudingem naplňte úly a přiklopte je piškoty.
Medvědí pracny
Ingredience:
- na suchou čás: 3 hrnky mletých vlašských ořechů, 3 hrnky špaldové mouky, 2 lžíce karobu/kakaa, lžička perníkového koření, lžička mleté skořice, půl lžičky mletého hřebíčku
- na mokrou část: 1 vejce nebo 1 lžíce šlemu z lněného semínka, 6 lžic sladěnky nebo rostlinného sirupu, 15 dkg kokosového tuku
Postup:
- Mokrou část co nejvíce našlehejte a postupně spojte se suchými smíchanými surovinami.
- Vypracujte rukama na vláčné těsto a nechte odležet několik hodin v lednici.
- Formičky na medvědí pracny naplňte těstem a pečte v rozehřáté troubě na 180°C asi 10 minut.
- Po upečení nechte trochu vychladnout, vyklopte a posypte za tepla sypkým sladovitem nebo ovesným či sojovým sušeným mlékem.
Marokánky
Ingredience: 120 g ovesných vloček, 200 ml mléka, 40 g másla, 100 g medu, 50 g sušených švestek, 50 g sušených meruněk, 20 g sušených datlí, 30 g mandlí, 20 g lískových oříšků, vysokoprocentní čokoláda
Postup:
- Nejprve na pánvi rozpusťte mléko, máslo a med. Na druhé pánvi nasucho orestujte vločky s nasekanými oříšky.
- Na malé kousky nakrájené švestky, datle a meruňky přidejte k tekuté směsi na pánvi. Vše důkladně promíchejte.
- Nakonec přidejte vločky s oříšky, opět promíchejte a odstavte.
- Nechte trochu vychladnout a vytvarujte marokánky, které položte na plech vyložený pečicím papírem. Pečte při 170 ℃ asi 20 minut.
- Než se marokánky upečou, rozpusťte ve vodní lázni čokoládu.
- Jednotlivé marokánky polijte čokoládou a nechte vychladnout.
Vegan kokosky
Ingredience: strouhaný kokos, špetka vanilky, javorový sirup, rýžový sirup, loupané mandle, špetka soli
Postup:
- Mandle rozmixujte na jemný prášek a předehřejte si troubu na 180 °C.
- V míse smíchejte oba sirupy, přidejte k nim vanilku, špetku soli, mleté mandle a kokos.
- Těsto pořádně propracujte a rukama tvarujte malé kuličky, které položte na plech vyložený pečicím papírem.
- Pečte asi 10 minut na 180°C.
- Kokosky nechte vychladnout, teprve pak ztuhnou.
Na jednu várku použijete přibližně 1,5 hrnku sirupu (javorového a rýžového dohromady), 2,5 hrnku kokosu a necelý hrnek mandlí. Těsto musí jít tvarovat a nesmí být příliš tekuté.
Jak skladovat cukroví
Vánoční cukroví uchovávejte ideálně v suchu a chladu. Některé druhy můžete uložit do uzavíratelných nádob, obecně se ale zpravidla používají papírové krabice vyložené sádlovým papírem. Vánoční cukroví se silným aroma skladujte zvlášť. Suché cukroví oddělte od nepečeného, které bývá vlhčí. Pokud máte cukroví na balkoně, pozor na třeskuté mrazy – čokoládová poleva může při velmi nízkých teplotách popraskat a dochází také k vysrážení tuku na povrchu.
Zdravé vánoční cukroví jako dárek? Ano!
Zdravé vánoční cukroví může být i krásným dárkem. Například sušenky v hezké skleněné dóze nebo mandlové kuličky v krabičce udělají radost každému. Projděte si 10 tipů na zdravé jedlé dárky, na kterých si všichni pochutnají.
Vánoce ve znamení zdravějšího stravování? Zkuste připravit sváteční pohoštění bez masa.