Superpotraviny zítřka - kustovnice a rakytník
Zdravá výživa a čínská alternativní medicína jsou velmi oblíbené, protože lidé se navrací k přírodě a k čistě přírodním produktům. A právě kustovnice čínská neboli goji [godži] a rakytník řešetlákový jsou superpotravinami, jež nesmí doma chybět těm, kteří si chtějí obohatit jídelníček o pořádnou dávku výživy.
Kustovnice čínská
Co to je a kde se vzala?
Jak už název napovídá, tato rostlinka-keř, která roste až do úctyhodné výšky 3 metrů, pochází z Číny, kde ji dodnes používají jako omlazující ovoce. Plod goji nápadně připomíná svým tvarem šípek, sušené plody zase hrozinky jasně červené barvy. Avšak chuť tohoto všeléku není nahořklá, ba naopak sladká.
Proč je kustovnice čínská klenotem tradiční čínské medicíny?
- Obsahuje velké množství betakarotenu, vitamínu C (500× více než pomeranče), B1, B2, aktivní polysacharidy
- Harmonizuje činnost ledvin a jater.
- Posiluje obranyschopnost a imunitu organismu
- Posiluje zrak, zlepšuje ostrost vidění
- Podporuje sexuální funkce
- Má velmi pozitivní vliv na snižování krevního tlaku a také zlepšuje krvetvorbu
- Je vhodná pro astmatiky, jelikož působí proti astmatu a dokonce i proti některým druhům alergií
- Má protizánětlivý účinek
To jsou jen ty nejdůležitější vlastnosti tohoto malého čínského zázraku, ale už jen z nich lze usoudit, že kustovnice patří mezi významné potravinové doplňky.
A jak vlastně kustovnici konzumovat?
Goji se dá koupit v různých variantách. Čerstvá verze se shání velmi těžko, a to proto, že čerstvá kustovnice vydrží pouhé tři dny. Zato sušené plody jsou mnohem oblíbenější a snadno sehnatelné. Dále najdeme na trhu také šťávu, olej, prášky, kapsle a čaje.
Dávkování u dospělého člověka je dvě hrsti denně, což odpovídá cca 30 bobulím. I přesto, že nejsou známy žádné negativní vedlejší účinky, nemělo by se to s dávkováním přehánět.
Kustovnice se dá přidat i do müsli, bílého jogurtu nebo si můžete koupit již namíchanou ovesnou kaši s goji.
Rakytník řešetlákový
Odkud pochází?
Rakytník je často označován jako citroník severu, protože pochází z Ruska, Sibiře a některých částí Číny. Je známý hlavně díky ruskému lidovému léčitelství.
Strom, nebo bylinka?
Bylinka to není, patrně by ani neunesla všechny plody rakytníku, jelikož jich je opravdu mnoho a vypadá to, jako by na sobě byly nalepeny. Plody rostou na keřích a menších stromech s ostrými trny. Bobulky mají žlutou – oranžovou – až lehce načervenalou barvu, záleží na odrůdě.
Opravdu je rakytník sibiřským zázrakem?
Ano je, a to z mnoha důvodů:
- obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, B6, B9, C, D, E, F, P a K
- obsahem karotenu se vyrovná mrkvi
- tlumí bolest
- pomáhá při kožních problémech (akné, ekzém, lupénka)
- účinně snižuje hladinu cholesterolu
- podporuje detoxikaci organismu
- je účinným antioxidantem
- působí proti stresu
- vyživuje svaly a umožňuje spalování tuků
- působí jako prevence proti některým druhům rakoviny
- léčí syndrom karpálního tunelu.
A to zdaleka není vše, také je vhodný pro budoucí maminky, urychluje hojení ran a jedna jediná bobulka obsahuje denní dávku vitamínu C.
Rakytník jako doplňková potravina
Možná vám na mysli vyvstala otázka, jak přesně můžete rakytník konzumovat. Bobulky se mohou jíst čerstvé, poněvadž se pěstují i v České republice. Chuť plodů je různá podle odrůdy. Může být nahořklá, kyselá až sladká. Nedoporučuje se však bobulky mrazit, jelikož se značně snižuje obsah karotenů.
Dále se rakytník zpracovává jako:
- olej
- sušené plody
- 100% lisovaná šťáva
- prášek z rozemletých sušených plodů
- džem, sirup, čaj.
Existuje mnoho způsobů jak přidat rakytník do jídla. Nabízí se kaše s rakytníkem nebo můžete lžičku sušených plodů zalít 250 ml vroucí vody a poté nechat odležet 10 minut. Vznikne čaj, který se dá obohatit ještě samotnými plody.
Jelikož víme, že máte rádi zdravý životní styl a že tyto superpotraviny jsou více než jen prospěšné, máme pro vás novinku. Tou novinkou jsou kaše, které obsahují právě zmíněnou kustovnici, rakytník, ale také kokos, čokoládu a kešu ořechy.
Kaše vám pomohou usnadnit zařazení superpotravin do vašeho jídelníčku.