Produktyimg Menu

Nejlepší triky pro efektivní organizaci kuchyně

Základem každé dobře fungující kuchyně je pořádek. Nejen že pak místnost vypadá čistě a uspořádaně, ale navíc bude funkční a praktická. Stačí dodržet několik základních pravidel a můžete se těšit z účelně zorganizovaného místa. Zjistěte, jak z kuchyně vytvořit dokonalý prostor bez nepořádku, ve kterém se vám bude vařit jedna radost.

Začněte tříděním a úklidem kuchyně

Prvním krokem k organizované kuchyni je zbavit se všeho, co nepoužíváte. Otevřete zásuvky, skříňky i spíž a zvažte, co skutečně potřebujete:

  • Staré a poškozené nádobí: Vyhoďte popraskané talíře a hrníčky, které už nepoužíváte.
  • Nefunkční spotřebiče: Pokud už mixér dlouho leží na polici, je možná čas jej vyřadit.
  • Přebytečné věci: Nepotřebujete 10 špachtlí nebo 5 pánví stejné velikosti. Stačí pár kvalitních kusů v každém rozměru.

Třídění pomůže uvolnit místo a vytvořit prostor pro efektivnější uspořádání. Jakmile vše protřídíte, vrhněte se na generální úklid kuchyně. Postupujte vždy odshora dolů – utřete prach na horních poličkách, pokračujte přes pracovní desku až dolů ke spodním skříňkám.

Jak správně uspořádat kuchyň

Všechno by mělo mít své místo. Díky tomu budete mít vždy po ruce to, co zrovna potřebujete, a navíc vám to pomůže i s udržováním pořádku. Rozdělte kuchyň na zóny podle činností, které v ní provádíte. Mezi hlavní zóny patří:

  • zóna na přípravu jídla: nože, prkénka, misky, talíře a skleničky, zkrátka vybavení, které běžně používáte, by mělo být snadno přístupné a ideálně umístěné blízko pracovní desky.
  • zóna na vaření: hrnce, pánve, vařečky a koření uložte poblíž sporáku.
  • zóna na skladování: suché potraviny uložte do dóz ve spíži nebo v samostatné skříňce stejně jako větší kuchyňské pomocníky, které používáte jen občas.
  • mycí a úklidová zóna: houbičky, čisticí prostředky a utěrky patří k dřezu. Poblíž by měl být také odpadkový koš.

Můžete si také vytvořit zóny přesně podle svých potřeb, například zónu na přípravu kávy, kam umístíte kávovar či varnou konvici, kapsle nebo zrnkovou kávu a hrníčky, a nebo koutek na slavnostní nádobí, které využijete spíše svátečně. Když budete mít vše na dosah ruky, každodenní činnosti v kuchyni budou plynulejší a efektivnější.

Tipy, jak zorganizovat věci v kuchyni

S organizací kuchyně vám nejlépe pomohou nejrůznější organizéry a nádoby na potraviny. Využijte třeba rozdělovače zásuvek, které jsou ideální na uložení příborů. Klíčové ale je správně si zorganizovat hlavně spíš a lednici.

Dózy na potraviny pomůžou s organizací kuchyně.
Organizace spíže

Rozdělte spíž do sekcí podle typu potravin a řiďte se tzv. FIFO (First In, First Out) metodou, u které platí, že nové zásoby umístíte dozadu a starší produkty přesunete dopředu, aby byly snadno dostupné. Vyhnete se tak tomu, že by vám potraviny prošly. Používejte boxy a dózy na potraviny, ideálně průhledné nebo barevně odlišné. Každou nádobu také opatřete štítkem a popište, abyste věděli, co v ní najdete. Předností plastových dóz na sypké potraviny je, že se vám do nich nepustí moli ani jiní škůdci.

Výběr je opravdu široký. Seženete speciální dózy na müsli, ovesné vločky, mouky a další suroviny. Při jejich výběru se zaměřte na to, aby víčko dobře těsnilo a zároveň se snadno otevíralo, aby se sklenice daly snadno uchopit a mýt i v myčce. Oblíbenou volbu představují i látkové (lněné) pytlíky, které se hodí na ovoce nebo pečivo – to případně uložte do chlebníku. Využijte ve spíži každé místo, poohlédněte se proto i po závěsných košících nebo přídavných držácích.

Organizace lednice

Lednici také pečlivě vyčistěte a i zde zvažte možnost organizace pomocí boxů a krabiček. Lednice je rozdělená na teplotní zóny, myslete na to i při ukládání potravin. Obecně platí, že čerstvá zelenina a ovoce by měla být v uzavíratelných šuplících, maso a uzeniny v nižších patrech, vajíčka, nápoje a dochucovadla ve dvířkách a prostřední patra jsou vyhrazená mléčným výrobkům. Potraviny k rychlé spotřebě umístěte vždy dopředu.

Jak udržet pořádek v kuchyni, abyste se vyhnuli velkému gruntování

  1. Poklízejte už během vaření. Slupky a obaly házejte rovnou do koše, nádobí odkládejte do dřezu a pokud vám to vyjde, postupně ho umývejte.
  2. Kuchyňskou linku utřete po každém použití, jinak se na ní budou hromadit drobky a jiné nečistoty, které na ní ulpí.
  3. Vracejte všechno na své místo, aby se vám suroviny nebo nádobí nehromadily na lince.