Jak jíst lněné semínko – ochutnejte tuzemskou superpotravinu
Lněné semínko patří mezi nejvýživnější superpotraviny, které máte doslova na dosah, a dokazuje, že superpotraviny nemusí pocházet jen z exotických koutů světa – jde o lokální surovinu, která má v české kuchyni dlouhou tradici. Lněné semínko obsahuje omega-3 mastné kyseliny, vlákninu, minerály i antioxidanty, které prospívají srdci, trávení i hormonální rovnováze. A to není všechno. Jak jíst lněné semínko, abyste si z něho vzali maximum a zároveň vám chutnalo?
Lněné semínko a zdraví: superpotravina, která by v jídelníčku neměla chybět
Lněné semínko je plod lnu setého, jednoleté byliny s modrým květenstvím. Semínka jsou malá, hladká, tmavě hnědé nebo zlaté barvy, s pevnou slupkou, která chrání látky uvnitř. Lněné semínko obsahuje:
- vitamíny skupiny B a E, ale také C a F
- minerály, jako je vápník, hořčík, železo, mangan, fosfor, draslík, selen nebo zinek
- omega-3 a omega-6 mastné kyseliny
- vlákninu
- proteiny
- lignany a antioxidanty
Účinky lněného semínka
Na co je dobré lněné semínko? Díky vysokému obsahu zdraví prospěšných a výživných látek pomáhá lněné semínko s řadou problémů a může jim i předcházet.
- Podpora trávení a střevní mikroflóry – lněné semínko obsahuje rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, která přispívá k příznivému trávení a pravidelnému vyprazdňování.
- Snížení cholesterolu a podpora zdraví srdce – omega-3 mastné kyseliny mají pozitivní vliv na hladinu cholesterolu v krvi a mozkovou i srdeční činnost.
- Regulace hladiny cukru v krvi – lněné semínko pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi, což může být prospěšné pro osoby s diabetem 2. typu.
- Účinek proti zánětům – díky vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin a antioxidantů má lněné semínko protizánětlivé vlastnosti, což je užitečné pro lidi trpící artritidou, autoimunitními onemocněními nebo chronickými zánětlivými stavy.
- Prevence rakoviny – lignany fungují jako účinné antioxidanty a chrání buňky před oxidativním stresem, čímž pomáhají snížit riziko rakoviny, především prsu a prostaty.
- Hormonální rovnováha – lněná semínka jsou přirozeným zdrojem fytoestrogenů, lignanů, které mohou pomoci k harmonizaci hormonálních procesů v těle (zejména během menopauzy nebo při PMS).
- Zdravá pokožka i vlasy – lněné semínko pomáhá hydratovat a zlepšovat elasticitu pokožky, snížuje výskyt akné a ekzémů, posiluje vlasy a podporuje jejich růst.
Lněné semínko si oblíbily i nastávající maminky, které ho po dobu několika týdnů před porodem zařazují do své stravy, aby podpořily hladký a rychlý průběh porodu. Kromě zjemnění stolice totiž len přispívá k tvorbě hlenu v porodních cestách.
Tipy, jak jíst lněné semínko
Lněné semínko se dá použít ve studené i teplé kuchyni, tepelnou úpravou ale přijde o část živin. Nedrcené semínko je velmi tuhé, pevná slupka zabraňuje vstřebávání živin, proto byste ho museli dobře rozkousat. Aby tělo dokázalo využít všechny živiny, je nejlepší ho rozdrtit nebo pomlít. Ale pozor, lněné semínko na vzduchu rychle oxiduje, hořkne a ztrácí živiny. Když namixované lněné semínko zbude, musíte ho uzavřít do vzduchotěsné krabičky a uchovat v ledničce, kde vydrží až 2 týdny. Len můžete také namočit přes noc a nálev i se semínky poté zkonzumovat. Skvělou alternativou je také lněný olej.
Nejčastěji se používá mleté lněné semínko. Má oříškovou chuť, pokud vám ale nezachutná, snadno ho do něčeho „schováte“, například do:
- jogurtu
- pomazánky
- snídaňové kaše nebo müsli
- salsy
- smoothie
- či ve formě oleje do salátu
Při pečení dokáže lněné semínko nahradit vejce, je tak skvělou rostlinnou alternativou, kterou ocení především vegani. Stačí smíchat lněné semínko a vodu v poměru 1 : 3, nechat nabobnat, vytvořit gel a poté použít.
Lněné semínko: recepty, které vám zachutnají
Domácí granola
Suroviny: 2 hrnky ovesných vloček, ½ hrnku lněného semínka, 1 lžíce kokosového oleje, 1 lžíce kakaa nebo karobu, ½ hrnku strouhaného kokosu, 1 hrnek směsi oříšků (kešu, mandle, lískové oříšky)
Postup:
- Oříšky nasekejte na menší kousky a všechny ingredience důkladně promíchejte.
- Směs přendejte na plech a pečte v předem vyhřáté troubě na 160 ℃ přibližně 30 minut.
- Každých cca 8 minut směs zamíchejte, aby se vše propeklo rovnoměrně.
Banánové smoothie se lněným semínkem
Suroviny: 1 zralý banán, 250 ml mléka (klasického nebo rostlinného, například mandlového či ovesného), 1 lžíce mletého lněného semínka, 1 lžička medu nebo javorového sirupu, ½ lžičky skořice (dodá skvělou chuť a podpoří trávení)
Postup:
- Všechny ingredience vložte do mixéru.
- Mixujte, dokud nebude smoothie jemné a krémové.
- Nalijte do sklenice a vypijte hned, aby se zachovaly všechny živiny.
Tip: Můžete přidat i hrst ovesných vloček nebo lžíci řeckého jogurtu, smoothie vás tak více zasytí.