Jak doplnit vlákninu
Vláknina je největším spojencem lidí držících redukční dietu. V jídelníčku každého z nás by však měla být přítomna ve velkém množství, protože zlepšuje činnost trávicího systému, urychluje metabolismus, zabraňuje vzniku rakoviny střev a podporuje udržení normální tělesné hmotnosti. Otázkou je, jak zvýšit množství vlákniny ve stravě?
Co je to vláknina
Vláknina představuje skupinu sacharidů pocházejících z rostlin. Lidské tělo ji nedokáže strávit. Proto prochází celým trávicím systémem v nezměněné podobě a urychluje metabolismus a podporuje odstraňování usazenin ze střev.
Vláknina je důležitou součástí zdravé a vyvážené stravy. Ačkoli máme tendenci spojovat vlákninu s hubnutím, ve skutečnosti ji potřebujeme všichni bez ohledu na to, zda se snažíme zhubnout, nebo jsme spokojeni se svou postavou. Vláknina má totiž mnoho důležitých funkcí.
Vláknina – úloha v organismu
Vláknina má příznivý vliv na celý organismus, zejména na trávicí systém. Zde jsou některé z funkcí:
- zpomaluje trávicí procesy, čímž zabraňuje prudkému nárůstu inzulínu,
- absorbuje přebytečný cholesterol,
- podporuje odstraňování usazenin ze střev,
- podporuje hubnutí,
- snižuje riziko rakoviny střev,
- zabraňuje zácpě (ale může ji způsobit, pokud příjem vlákniny není doprovázen dostatečným příjmem vody),
- potraviny bohaté na vlákninu vás zasytí na delší dobu.
Optimální množství denního příjmu vlákniny se liší podle věku a pohlaví. Dospělý člověk by měl denně sníst asi 25-40 g vlákniny. Nezapomeňte ale také na dostatečnou hydrataci. Pokud konzumujete hodně vlákniny, měli byste denně vypít alespoň 2 litry vody. Předejdete tak bolestem břicha a zácpě.
Potraviny bohaté na vlákninu
Hlavním zdrojem vlákniny jsou výrobky z nízkogramážních obilovin, jako jsou vysokogramážní mouky (např. grahamové typu 1850), pečivo z nich vyrobené a vícezrnné vločky (12 g/100 g), třeba přírodní žitné vločky (11,6 g/100 g) a také celozrnný žitný chléb (6,1 g/100 g).
Další velmi dobrý zdroj vlákniny představuje ovoce a zelenina – z ovoce jsou na vlákninu bohaté maliny (6,5 g/100 g) a rybíz (7,9 g/100 g). Místo sladkostí si dejte mezi jídly obiloviny a semena, například slunečnicová semínka (8,6 g/100 g), dýňová semínka (6 g/100 g) a sušené ovoce, třeba fíky (9,8 g/100 g), meruňky (10,3 g/100 g) a sušené švestky (10 g/100 g). Za zmínku stojí také lněné semínko, které je velmi dobrým zdrojem vlákniny, má až 27,3 g vlákniny na 100 g výrobku.
Zdroje rozpustné vlákniny:
- ovesné otruby,
- sušené fazole,
- hnědá rýže,
- ječmen,
- citrusové plody,
- jahody,
- jablka,
- brambory.
Zdroje nerozpustné vlákniny:
- pšeničné otruby,
- celozrnná mouka,
- fazole a hrách,
- kukuřice,
- semena zeleniny,
- celá zrna,
- kapustová zelenina,
- kořenová zelenina,
- ořechy.
Vláknina v každodenní stravě – tipy
Zde jsou některé z nejlepších způsobů, jak zvýšit množství vlákniny v denní stravě s minimálním úsilím. Vyberte si ty, které vám nejvíce vyhovují.
- K snídani vybírejte celozrnné výrobky. Může jít o chléb, cereálie, müsli či vícezrnné kaše.
- Ke svačině si vyberte ořechy.
- K přípravě sendvičů používejte celozrnný chléb.
- Často vařte celozrnné těstoviny a hnědou rýži.
- K večeři volte saláty plné čerstvé zeleniny.
- Ovoce neloupejte. Bílá blána citrusových plodů je také plná vlákniny – neodstraňujte ji.
- Pijte lněné semínko.
- Snažte se jíst zeleninu ke každému jídlu.
- Brambory nahraďte kroupami, například pohankovými nebo perlovými.
- Zařaďte do svého jídelníčku sušené švestky a meruňky (nejlépe bez přidaného cukru).
- Častěji používejte luštěniny (fazole, cizrnu, sóju).
Nezapomeňte, že příliš mnoho vlákniny ve stravě může mít na váš organismus také špatný vliv. Vláknina může bránit vstřebávání některých živin a léků. Může také způsobit průjem, bolesti břicha a nadýmání. Při konzumaci potravin s vysokým obsahem vlákniny je nezbytné pít hodně vody.
Vědecké studie spojené s vlákninou
Zvýšené množství vlákniny v jídle přispívá ke snížení výkyvů hladiny glukózy v krvi, pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi a tím předchází vzniku cukrovky II. typu.
Vláknina a cukrovka
Americká diabetologická asociace doporučuje spotřebu alespoň 14 g na 1000 kcal/den, tedy 25 až 30 g/den. Jak prokázali vědci z Lékařské univerzity v Jižní Karolíně (USA), může pomoci i lidem, kteří již s cukrovkou bojují.
Výsledky studie ukázaly, že u pacientů, kterým bylo doporučeno přijímat v denní stravě více vlákniny, a to v průměru o 18 g/den, došlo k významně většímu poklesu hladiny glukózy nalačno o 0,85 mmol/l, tj. o 15,32 mg/dl, než u pacientů užívajících placebo.
Vláknina a rakovina
Vláknina ve stravě může také snižovat riziko rakoviny prsu. Vědci porovnali výsledky 10 vědeckých studií, kterých se zúčastnilo více než 700 000 žen, z nichž 16 848 byla diagnostikována rakovina prsu.
Autoři zjistili, že u žen, které konzumují větší množství vlákniny, je výskyt onemocnění o 11 % nižší a že zvýšení příjmu vlákniny už jen o 10 g/den vede ke snížení výskytu onemocnění o 7 %.
Vláknina a kardiovaskulární onemocnění
Řada vědeckých studií prokázala také vliv příjmu vlákniny na riziko kardiovaskulárních onemocnění. Po dobu 10 let bylo zkoumáno přibližně 100 000 mužů a 245 000 žen. Výsledky ukázaly, že zvýšení příjmu vlákniny o 10 g denně v každé skupině vedlo ke snížení rizika srdečních onemocnění o 14 % a rizika úmrtí na ischemickou chorobu srdeční o 27 %.